AmCham podneo pozicioni dokument za pregovore o ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Sjedinjenih Država i Srbije
U maju 2022, Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) organizovala je poslovne razgovore o jačanju ekonomskih i trgovinskih odnosa između Sjedinjenih Država i Srbije sa Kristoferom R. Hilom, Ambasadorom SAD u Srbiji. Zajednički zaključak tih razgovora bio je da je Srbija postala ključna destinacija za ulaganja u Evropi, te da privredna razmena ovih dveju zemalja pokazuje potencijal za dalji rast. U tom smislu, poslovna zajednica izrazila je zainteresovanost za zaključenje bilateralnog ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (UIDO) kojim bi se dodatno pojednostavile međunarodne investicije i transakcije između SAD i Srbije.
U koordinaciji sa Ambasadom SAD u Srbiji, i uz ekspertsku podršku KPMG, EY i PwC, AmCham je pripremio pozicioni dokument u kome se zagovara pokretanje pregovora o ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između SAD i Srbije. Ovaj dokument je dostavljen svim relevantnim državnim organima i o njemu je vođena intenzivna rasprava, pa postoji optimizam da će to dovesti do početka pregovora koji se najavljuju još od 1987, kada su ove dve zemlje po prvi put razgovarale o mogućnosti uređenja tog pitanja.
U nastavku sledi kratak pregled pozicionog dokumenta AmCham-a, a njegov integralni tekst možete preuzeti na ovom linku (na engleskom).
SAŽETAK POZICIONOG DOKUMENTA: NEOPHODNOST UGOVORA O IZBEGAVANJU DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA IZMEĐU SJEDINJENIH DRŽAVA I REPUBLIKE SRBIJE
U nameri da se Sjedinjene Države i Republika Srbija podstaknu da dodatno unaprede međunarodnu trgovinsku razmenu i ulaganja, razviju saradnju u sprovođenju i administriranju poreskih propisa, poboljšaju razmenu informacija i smanje ili eliminišu dvostruko oporezivanje, Američka privredna komora u Srbiji (u daljem tekstu: „AmCham Srbija“) predlaže da Sjedinjene Države i Republika Srbija pristupe pregovorima u cilju zaključenja ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dobit i kapital (u daljem tekstu: „UIDO“).
U ovom pozicionom dokumentu navode se sledeći razlozi u prilog zaključivanju UIDO između SAD i Srbije:
PODSTREK BILATERALNIM MEĐUNARODNIM ULAGANJIMA I TRGOVINI.
Sjedinjene Države su među najvećim investitorima u privredu Srbije: one zauzimaju treće mesto po vrednosti projekata, a mogu biti i značajniji investicioni partner Srbije nego što to pokazuju zvanični podaci. U Srbiji posluje preko 600 kompanija poreklom iz SAD koje zapošljavaju više od 200.000 ljudi i uložile su preko 4,5 miliona EUR. Budući da investitori uvek preferiraju stabilna regulatorna okruženja, i to naročito u oblastima sa značajnom verovatnoćom uticaja na profitabilnost – kao što je poreska politika – UIDO garantuje stabilan režim oporezivanja bez obzira na promene domaćih poreskih propisa zemalja potpisnica. Kako se osnovne prednosti ovakvog ugovora mogu očekivati u budućnosti, on može da posluži kao podsticaj za povećanje privredne razmene u brojnim oblastima koje su od značaja za ekonomski razvoj, kao što su sektor IKT, zelena agenda i slično. Potpisivanje ovog ugovora predstavljalo bi podršku postojećim i podstrek novim ulaganjima i trgovini uslugama u obema ekonomijama kroz smanjenje administrativnog i fiskalnog opterećenja.
JEDNAKI USLOVI POSLOVANJA ZA AMERIČKE KOMPANIJE KOJE POSLUJU U SRBIJI U ODNOSU NA KOMPANIJE IZ DRUGIH ZEMALJA SA KOJIMA JE SRBIJA VEĆ POTPISALA UIDO.
Prema postojećem poreskom režimu, američke kompanije koje učestvuju na srpskom tržištu a imaju sedište u SAD imaju nepovoljniji tretman nego kompanije iz zemalja sa kojima je Srbija potpisala UIDO. Srbija trenutno poseduje značajnu mrežu ovakvih ugovora, koje je zaključila sa 63 države iz celog sveta (od kojih su 26 članice EU), uključujući i vodeće azijske ekonomije poput Kine, Hong Konga, Japana, Republike Koreje i Singapura, iz kojih dolaze glavni globalni konkurenti kompanijama iz SAD u pojedinim privrednim granama. Odredbe UIDO o zabrani diskriminacije omogućile bi kompanijama u SAD i Srbiji poreski tretman jednak onome koji uživaju drugi uporedivi rezidenti SAD odnosno Srbije i omogućile bi im da se na jednakim osnovama takmiče sa globalnim konkurentima na tržištu Srbije.
SMANJENJE PORESKOG OPTEREĆENJA UNAPREDIĆE KONKURENTNOST I PODSTAĆI RAST KOMPANIJA.
Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja omogućiće firmama iz Srbije da smanje svoje poresko opterećenje na dobit i kapitalne tokove iz prekograničnog poslovanja. Ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja zamišljeni su tako da omoguće umanjenje stopa poreza po odbitku ili izuzetke od oporezivanja za različite vrste prihoda, i to naročito na dividende, kamatu i tantijeme, čime će se doprineti konkurentnosti američkih firmi na srpskom tržištu i obratno. Kada se razmotre tipični primeri prekograničnih transakcija između SAD i Srbije, postaje jasno da američke kompanije mogu značajno da unaprede svoju konkurentnost u pogledu ključnih aspekata poslovanja na tržištu Srbije i podstaknu veći privredni rast. U ovom dokumentu se detaljnije analiziraju takvi ilustrativni primeri koji obuhvataju sledeće poslovne scenarije:
• prekogranično pružanje usluga – kompanije iz SAD bez korporativnog prisustva u Srbiji;
• američke kompanije sa korporativnim prisustvom (zavisnim društvom) u Srbiji; i
• američki ulagači u srpske kompanije i startape.
KONKRETNE SEKTORSKE PREDNOSTI KOJE DONOSI UIDO IZMEĐU SAD I SRBIJE.
Sektor informacionih tehnologija u Srbiji ostvaruje rast, što dovodi do povećanja prekograničnih ulaganja i tokova transakcija u oba smera. Nedostatak ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između ovih dveju zemalja za posledicu ima prekomerne troškove poreza po odbitku i dvostruko oporezivanje. Uzevši u obzir rast ovog tržišta i razvoj sektora IT u Srbiji, imperativno je putem ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja pružiti privrednicima iz SAD i Srbije prekogranični fiskalni okvir kojim bi se iskoristio potencijal za dalji rast i razvoj sektora IT i drugih perspektivnih privrednih grana.
KOMPANIJE IZ SAD OSTVARIVALE BI KONKURENTNE PREDNOSTI I NA TRŽIŠTIMA ZAPADNOG BALKANA.
Srbiju je za svoje regionalne poslovne centre izabrala većina američkih multinacionalnih kompanija koje imaju prisustvo na Zapadnom Balkanu. Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Srbijom bi stoga doprineo povećanju konkurentnosti američkih firmi sa sedištima u Srbiji koje posluju u čitavom regionu Zapadnog Balkana.
RAZMENA INFORMACIJA U CILJU EFIKASNIJEG SPROVOĐENJA PORESKIH PROPISA.
Ugovorom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Sjedinjenih Država i Republike Srbije propisaće se okvir, dužnosti i obaveze u pogledu razmene informacija od značaja za administriranje i sprovođenje domaćih poreskih propisa SAD i Srbije. Srbija je već pristupila međunarodnim poreskim inicijativama: članica je Globalnog foruma za transparentnost i razmenu informacija OECD-a i Inkluzivnog okvira za sprečavanje erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti (BEPS), potpisnica je Multilateralne konvencije o uzajamnoj adminstrativnoj pomoći u poreskim pitanjima i usvojila je Međudržavni sporazum sa SAD o primeni odredbi američkog Zakona o ispunjavanju poreskih obaveza vlasnika računa u inostranstvu (FATCA). Potpisivanje Ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD omogućiće obema zemljama da prikupe informacije koje mogu biti od pomoći za sprečavanje utaje poreza i poreske evazije.
TRANSPARENTNOST PORESKOG SISTEMA I SPREČAVANJE UTAJE POREZA.
Poreski sistemi zemalja širom sveta doživljavaju ubrzane promene usled intenzivne primene inicijativa vezanih za okvir BEPS. Strožiji zahtevi u pogledu transparentnosti, uz stavljanje značajnijeg naglaska na povećanje efektivnih poreskih stopa, ukazuju na značaj jasnih pravila i legalnih struktura u okviru kojih kompanije mogu da posluju. Potpisivanje dodatnih ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja pomoglo bi privredi da ostvari rast kroz pojednostavljenje propisa i svođenje poreskih rizika na najmanju moguću meru.
EFIKASNOST MEHANIZAMA UIDO U ODNOSU NA UNILATERALNE MERE.
Efikasnost mehanizma poreskog kredita često je upitna u praksi iz različitih razloga (primera radi, kompanije se ponekad opredeljuju da ne koriste poreski kredit po osnovu gubitaka u potpunosti ili ga mogu koristiti samo delimično, korist se ne ostvaruje neposredno zbog toga što se zahtev za poreskim kreditom podnosi putem poreske prijave, sredstva se ne raspodeljuju prodavcima neposredno i slično). Unilateralne mere predstavljaju poslednje sredstvo koje je jednoj zemlji na raspolaganju za davanje poreskih olakšica rezidentnim kompanijama, a istovremeno i omogućavaju samo ograničen obim takvih beneficija. Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja pružio bi SAD i Srbiji više mogućnosti za dodatno podsticanje ulaganja i ekonomskog rasta svojih rezidenata, jer bi se ugovorom obezbedile neposredne poreske koristi. Primera radi, UIDO bi omogućio nižu poresku stopu na tantijeme koja bi se primenjivala u zemlji porekla, dok bi jednostranim merama morala da se kompenzuje postojeća stopa poreza po odbitku od 20%. Na kraju, UIDO garantuje stabilan poreski režim bez obzira na izmene domaćih poreskih propisa u zemljama potpisnicama, čime obezbeđuje preko potrebnu predvidljivost firmama iz obeju država.