HR Forum AmCham Srbija u partnerstvu sa HR Week 2020.
By AmChamPublished On 24/11/2020
Na početku online panela „HR World for Tomorrow“, koji je u okviru HR Week 2020 održan 23. novembra, moderatorka Ivana Karanović, potpredsedavajuća AmCham HR Foruma iz advokatske kancelarije Karanović & Partners, kao glavni cilj diskusije istakla je potrebu za idejama koje vode ka promenama. Panelistkinje, predstavnice AmCham kompanija članica, Marija Gligorević – advokat u BDK Advokati; Milena Jakšić Papac – partner u Karanović & Partners; Aleksandra Dutina – HR direktor u Carlsberg Srbija i Dragana Koruga Ristić – HR menadžer u Coca-Cola HBC obradile su aktuelne teme iz oblasti upravljanja ljudskim resursima. Osim rada na daljinu, teme panela bile su i studentske prakse i zapošljavanje osoba bez radnog iskustva za vreme pandemije, kao i nedostaci regulatornog okvira u oblasti rada i zapošljavanja.
Rad od kuće je, u nekoj meri, postojao i i pre pandemije. Ipak, s obzirom na novonastalu situaciju, predviđanja su da će ovaj način rada u velikoj meri nastaviti da se odvija u kompanijama i kada epidemiološke mere više ne budu na snazi. Mnoge kompanije su pronašle adekvatne načine da rad na daljinu postane jedan od osnovnih postulata organizovanja procesa rada, ali se čak i one najuspešnije suočavaju sa određenim izazovima. Poteškoće najčešće stvaraju nedostaci u regulatornom okviru, koji samo delimično uređuje rad na daljinu. Naime, Zakon o radu Republike Srbije ne pruža dovoljno fleksibilan okvir kome bi poslodavci i zaposleni mogli uspešno da se prilagode. Zato su kompanije za vreme pandemije pred izazovom – kako da se prilagode zakonskim propisima, a da istovremeno zaposlenima pruže bezbedne uslove rada. Poslovnom okruženju su nesumnjivo potrebne fleksibilnijjemđ odredbe Zakona o radu, kada je u pitanju rad na daljinu, tj. rad od kuće. Izmenjeni propisi bi trebalo da postave zakonski minimum prava i podstaknu kompanije da svoje poslovanje prilagode novonastalim okolnostima, vodeći računa o merama prevencije, očuvanju zdravlja zaposlenih, ali i o sopstvenom prosperitetu.
Studentske prakse i zapošljavanje osoba bez radnog iskustva tokom pandemije takođe su bile tema panela. Panelistkinje su istakle da mnoge kompanije nastoje da pruže priliku studentima i licima bez radnog iskustva, ali da je i u ovoj situaciji neophodna izmena regulatornog okvira, kako bi sam proces angažovanja bio jednostavniji. U skladu sa tim, zaključeno je da je potrebno podstaći kompanije na zapošljavanje i omogućavanje radnih praksi za studente. Najveći problem, kada je reč o studentskim praksama, jesu ugovori između kompanija i studenata, pa su panelistkinje predstavile primere iz zakonodavstva evropskih država, kojima se ovo pitanje uređuje i olakšava. Izmena zakonskog okvira u ovom slučaju značila bi obostranu dobit – i za kompanije kojima je potreban podmladak, i za nezaposlene i studente, kojima je potreban profesionalni razvoj. Povodom rasta nezaposlenosti ovih društvenih grupa u Evropskoj uniji, Evropski parlament je pre par meseci doneo rezoluciju kojom poziva države članice da omoguće kvalitetne, raznovrsne i prilagođene poslove, obuke i prakse za studente i lica bez radnog iskustva, zauzimajući negativan stav u odnosu na besplatno obavljanje radnih praksi.
Naredna tema koja je bila predmet diskusije vezana je za veliki broj administrativnih formalnosti u radnom zakonodavstvu. Digitalizacija dovodi do zahteva da se ove formalnosti pojednostave. Panelistkinje su se saglasile oko toga da stroge administrativne zahteve treba zameniti savremenijim i fleksibilnijim alternativama. Dostavljanje rešenja zaposlenima lično i preko oglasne table, kao i postojanje obimnih pravilnika o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta su prevaziđeni zahtevi, imajući u vidu savremene uslove poslovanja.
Moderatorka Ivana Karanović je naglasila da će HR Forum AmCham-a imati u vidu zaključke diskusije sa panela, kao i da će inicirati njihovo ostvarivanje. Zakone predlaže Vlada Republike Srbije, a usvaja Narodna skupština Republike Srbije, ali nijedna promena u oblasti rada ne može da počne bez kompanija, i stoga je važno tražiti savremene alternative koje će unaprediti pravni okvir i time doprineti uspešnijem poslovanju kompanija.
Američka privredna komora imala je svog predstavnika na još jednom panelu HR Week-a, održanog 24. novembra. Predsedavajući AmCham Srbija HR foruma i Izvršni direktor Adecco Outsourcing-a, Nikola Milosavljević je učestvovaona panelu „Human resources, humanized“, zajedno sa kopanelistima: Aleksandrom Hangimanom, direktorom kompanije ManPower Group u Srbiji i predstavnikom Srpske asocijacije menadžera i Milicom Ožegović ispred Nemačko-srpske privredne komore. Diskusiju je moderirala Natalija Perišić, direktorka HR u Vip mobile.
Panelisti su se fokusirali na ulogu HR sektora za vreme pandemije virusa Covid-19, i istakli značaj zajedničkog delovanja funkcije ljudskih resursa i poslovnih asocijacija. Takođe, panelisti su ukazali na izazove pred kojima se HR funkcija i dalje nalazi i istakli da su tokom pandemije zaposleni u ljudskim resursima značajno nadogradili „ljudsko“ u ovom sektoru.
Na panelu je istaknuto da je radi uspešnog poslovanja kompanija i unapređenja privrede, posebno u kriznim periodima, neophodna saradnja svih privrednih aktera. Panelisti su bili jedinstveni u oceni da je HR sektor tokom 2020. bio angažovan više nego ranije, pre svega u obezbeđivanju sigurnosti i zdravlju svih zaposlenih, ali i u podršci u nastavku neometanog poslovanja. Komorsko udruživanje i rad poslovnih asocijacija je predstavljen kao jedan od ključnih aktera tokom izbijanja i trajanja epidemije; omogućivši članicama kompanijama potrebne informacije u pravo vreme. Poslovne asocijacije su, takođe i kanal sa predstavnicima Vlade, te su tako kompanije članice imale mogućnost da posredno komuniciraju sa državnim zvaničnicima, kako u procesu predlaganja rešenja, tako i u procesu stabilizacije prilika i tržišta.
Panelisti su se osvrnuli na pitanje jačanje poslovne komponente HR funkcije, kao i da li se gubi „ljudsko“ u ljudskim resursima? Nikola Milosavljević je istakao je da je ova godina prekretnica za HR sektor, naglasivši da kriza ukazala na bitne razlike među kompanijama – one koje funkciju ljudskih resursa vide samo kao poslovnu funkciju, i one koje su orijentisale ka zaposlenima. Tržište rada pokazuje da su u 2020. godini kompanije koje su davale akcenat na ljude znatno više prosperirale od kompanija strogo posvećenih biznisu. Diskutovana je i strateška uloga HR-a koja je ove godine došla do izražaja i bitno nadogradila „ljudsko“ u ljudskim resursima. Istaknuto je da će uloga HR-a u budućnosti biti još više rangirana na lestvici poslovnih aktera.
Konačno, panelisti su ponovili poznati savet kolegama u HR sektoru – da ne izgube iz vida da su oni važna karika u lancu poslovanja i privrede, da dele znanje sa svojim kolegama, ne gube strpljenje i intenzivnije rade na umrežavanju i saradnji sa svim članovima poslovne zajednice.
AmCham kompanije članice, njih 27, su za delegate HR Week 2020. konferencije, eksluzivno pripremile i snimile kratke video klipoove na temu Employer Branding in Times of COVID-19.