U saradnji sa kompanijom TEHPRO, održana je radionica pod nazivom „HR kao pokretač bezbedne kulture: možemo li je samo propisati, ili moramo da je izgradimo?“. Radionica je okupila predstavnike kompanija članica kako bi razgovarali o ulozi organizacione kulture, liderstva i HR-a u unapređenju bezbednosti i zdravlja na radu.
Polazeći od pitanja da li su uzroci povreda i incidenata prvenstveno posledica ponašanja pojedinaca ili nedostataka sistema, učesnici su diskutovali o tome zašto procedure i usklađenost sa propisima, iako neophodni, sami po sebi nisu dovoljni za izgradnju bezbednog radnog okruženja. Istaknuto je da održiva bezbedna kultura nastaje tek kada bezbednost postane sastavni deo svakodnevnih odluka, ponašanja i vrednosti organizacije.
Poseban fokus radionice bio je na razumevanju faktora koji utiču na ponašanje zaposlenih, uključujući percepciju rizika, motivaciju, komunikaciju i uticaj lidera. Kroz praktičan primer kompanije sa razvijenim procedurama, ali nedovoljnom primenom u praksi, učesnici su analizirali ulogu lidera i HR-a u prepoznavanju i otklanjanju uzroka nebezbednog ponašanja.
Tokom diskusije naglašeno je da HR funkcija već danas ima značajan uticaj na bezbednost zaposlenih, iako se taj doprinos često ne prepoznaje kao deo njene odgovornosti. Učesnici su se osvrnuli i na značaj liderstva u izgradnji kulture bezbednosti. Zaključeno je da zaposleni mnogo češće prate ponašanje svojih rukovodilaca nego formalna pravila, zbog čega lideri imaju ključnu ulogu u postavljanju standarda i oblikovanju svakodnevnih praksi u organizaciji.
Radionicu su vodili Ivana Kambasković, psihološkinja, i Milan Trišić, menadžer Centra za edukaciju kompanije TEHPRO, koji su kroz interaktivan pristup, praktične primere i razmenu iskustava učesnicima približili vezu između bezbednosti, organizacione kulture i poslovnih rezultata.