Razmena regionalnih iskustava pod pokroviteljstvom AmCham Srbija u borbi protiv ilegalne trgovine i zaštite prava intelektualne svojine
Konferencija je okupila preko 100 predstavnika ministarstava finansija, unutrašnjih poslova, carinskih i poreskih organa, inspekcijskih i drugih organa nadležnih za u borbu borbi protiv ilegalne trgovine i zaštitu prava intelektualne svojine iz pet zemalja regiona: Srbije, Severne Makedonija, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora AmCham Srbija, istakla je da je cilj konferencije razmena ideja, regionalno povezivanje predstavnika institucija sa sličnim nadležnostima i predstavljanje uspešnih javno-privatnih partnerstava koja se mogu replicirati.
Tokom trajanja konferencije, učesnici su imali prilike da saznaju više o „Track & Trace“ sistemu praćenja duvanskih proizvoda i iskustvima Republike Hrvatske u ovoj oblasti, koja je kao država članica EU na sveobuhvatan način implementirala ovaj sistem 2019. godine. Efikasan „Track and Trace“ sistem elektronskog praćenja akciznih proizvoda ključan je u borbi protiv ilegalne trgovine, a države regiona razmatraju implementaciju ovog sistema. Republika Srbija planira uvođenje „Track and Trace“ sistema za cigarete i nesagorevajući duvan do 2025. godine, u skladu sa obavezama kao zemlje kandidata za članstvo u EU. Konferencija je istakla važnost jednostavnog, prilagodljivog i digitalnog sistema praćenja duvanskih proizvoda, poput QR kodova na pakovanjima proizvoda.
Učesnici su diskutovali o tehnologijama i istražnim tehnikama za nadzor nad softverskom piraterijom, koja je veoma rasprostranjena u regionu. Aleksandar Adamović, pomoćnik ministra u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine Srbije, naglasio je da saradnja privrede i državnih organa dovodi do optimalnih rezultata, što je posebno vidljivo u domenu zaštite prava intelektualne svojine.
Kao još jedan od sistema praćenja, na konferenciji su predstavljeni i rezultati koje je u Republici Srbiji dao Nacionalni program markiranja goriva, koji omogućava kontrolu derivata nafte korišćenjem nanotehnologija, a koji je za 10 godina primene doveo do značajnih budžetskih priliva.
Poslednji panel konferencije fokusirao se na ulogu elektronskih i bezgotovinskih plaćanja u unapređenju transparentnosti, kontroli transakcija i suzbijanju nelegalnih tokova poslovanja. Bezgotovinska plaćanja mogu značajno smanjiti sivu ekonomiju, pokazuju rezultati istraživanja „Uticaj porasta vrednosti bezgotovinskih transakcija na sivu ekonomiju i javne finansije u Srbiji“.
Ana Jović, savetnica ministra finansija, , navela je: „Države regiona bi trebalo da na vreme prepoznaju da uključivanje malih i srednjih preduzeća u digitalne tokove poslovanja predstavlja pokretač razvoja za svaku privredu. Tokom sprovođenja dve velike reforme – eFiskalizacije i eFaktura, Republika Srbija je preuzela na sebe trošak obaveza koji je stavljen pred privredne subjekte, kroz program subvenicija i time dala zamajac privredi.“
Konferencija je obuhvatila 4 radna panela posvećena praćenju akciznih proizvoda, borbi protiv nelegalne trgovine, zaštiti prava intelektualne svojine i digitalnim plaćanjima u borbi protiv nelegalne trgovine. Regionalna saradnja nadzornih organa daje pozitivne rezultate, što je vidljivo kroz povećano interesovanje i širenje tematskog spektra konferencije.