Na temu digitalizacije procesa rada RGZ, rešavanja nagomilanih nerešenih zahteva, ostvarenih i planiranih projekata Zavoda, sa članovima AmChama razgovarali su Danka Garić, direktorka Sektora za digitalnu komunikaciju, Darko Vučetić, načelnik Centra za upravljanje geoprostornim podacima i Miloš Bjelanović, načelnik Odeljenja za drugostepeni postupak. Diskusijom je moderirao Bojan Kaličanin iz kompanije Delta Real Estate, predsedavajući Odbora za nepokretnosti AmChama. Panelisti su konstatovali da je prioritet u radu Zavoda ekonomski i privredni razvoj zemlje, te da je stoga komunikacija sa privredom izuzetno važna.
Uvodna tema odnosila se na digitalizaciju procesa rada. Zahvaljujući projektu Svetske banke „Unapređenje zemljišne administracije u Republici Srbiji“, otpočeo je sveobuhvatni proces reforme i digitalizacije u Republičkom geodetskom zavodu. Cilj digitalizacije je brže i efikasnije poslovanje Zavoda, kao i veća dostupnost usluga RGZ-a svim zainteresovanim licima. Jedna od najznačajnijih novina jeste E-šalter. Zahvaljujući ovom elektronskom servisu, od 1. januara 2021.godine šalteri u službama katastra nepokretnosti se zatvaraju. E-šalter se u mnogome razlikuje od klasičnog portala, prvenstveno zbog toga što će se komunikacija sa Republičkim geodetskim zavodom ostvarivati preko tzv. „profesionalnih korisnika“ odnosno javnih beležnika, advokata i banaka, a ne neposredno
Značajan pomak ostvaren je u i pogledu jačanja kadrovskih kapaciteta RGZ-a, istakli su govornici. Zahvaljujući razumevanju Vlade Republike Srbije, prošle godine je u Zavodu zaposleno 500 novih službenika, što nije bio slučaj od 2012. godine. Panelisti su naglasili da u budućnosti takođe planiraju raspisivanje konkursa za zapošljavanje još oko 300 ljudi.
Sledeća tema bili su nerešeni predmeti u prvom i drugom stepenu, odnosno šta je to što Republički geodetski zavod preduzima kako bi se ovaj dugogodišnji problem rešio. Panelisti su naglasili da je Zavod od 2016. godine preuzeo drugostepenu nadležnost u katastarskoj materiji. Borba sa zaostatkom sa kojim se RGZ tada suočio otpočela je u saradnji sa konsultantima angažovanim kroz projekat Svetske banke. Do kraja 2018. godine, postupak u drugom stepenu je u potpunosti digitalizovan. Na taj način, maksimalno je smanjena mogućnost manipulacije sa predmetima, kao i mogućnost da se oni izgube. Osim toga, RGZ se direktno povezao sa svim institucijama u kojima nastaju isprave, odnosno sa javnim beležnicima, sudovima i izvršiteljima, kao i sa organima lokalne samouprave. Druga faza rešavanja zaostataka tekla je vrlo uspešno do početka pandemije. Ipak, panelisti su uvereni da će zahvaljujući uspešnoj komunikaciji sa Svetskom bankom i ova faza biti uspešno okončana u predstojećem periodu. Važno je naglasiti da se od februara 2020.godine gotovo svi predmeti u drugom stepenu u Republičkom geodetskom zavodu rešavaju meritorno, odnosno izbegava se poništavanje prvostepenih rešenja i vraćanje na ponovni postupak i odlučivanje, čime se smanjuje mogućnost odugovlačenja postupka, što je godinama unazad bila jedna od najvećih zamerki na rad RGZ-a.
Moderator Bojan Kaličanin je, kao još jednu važnu temu, izdvojio list nepokretnosti i uverenja koja katastar izdaje. Kompanije članice AmChama, pre svega banke, imale su primedbe na ažurnost Republičkog geodetskog zavoda prilikom izdavanja uverenja, kao dokumenta na osnovu koga donose odluku o plasmanu kredita. Panelisti su konstatovali da su prepoznali određene nepravilnosti u radu organizacionih jedninica RGZ, i da su preduzeli korake u cilju obezbeđivanja ujednačenog postupanja. Kako bi se rešio problem centralne baze podataka, sve službe za katastar nepokretnosti su u obavezi da na kraju radnog vremena dostave dnevno ažuriranje podataka, koji su već sutradan vidljivi putem E-katastra.
Kada je reč o nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka, panelisti ističu da postoji preko 200 različitih sektora digitalizovanih podataka. Svi podaci mogu međusobno da se kombinuju, što ranijih godina nije bio slučaj. Neke od kompanija članica AmChama sarađuju sa Republičkim geodetskim zavodom preko platforme GeoSrbija i imaju redovan pristup ažuriranim podacima. Novost su i aplikacije kojima zainteresovana lica mogu pristupiti preko svojih mobilnih telefona, čime ostvaruju uvid u kompletan registar nepokretnosti, odnosno promene od 2012. godine do danas. Republički geodetski zavod takođe planira da unapredi rad uvođenjem platforme GeoSrbija 2.0. Ovaj informacioni sistem predstavlja novu distribuciju svih prostornih podataka na nacionalnom nivou. Još jedan projekat u realizaciji RGZ-a je Program investicionih lokacija, zahvaljujući kom će zainteresovana lica imati uvid investicione lokacije koje lokalne samouprave nude investitorima.
Za video snimak okruglog stola i pitanja predstavnica AmCham članica, na koje su predstavnici Republičko geodetskog zavoda dali odgovore, pratite sledeći link.