Pravila i propisi: kako multinacionalne kompanije mogu da osiguraju usklađenost sa regulatornim okvirima koji se neprestano menjaju
By AmChamPublished On 09/10/2020
U izveštaju pod naslovom Rules and regulations: Managing the evolving compliance landscape facing multinationals rangirano je ukupno 77 zemalja prema složenosti zakona, propisa, pravila i kaznenih odredbi. Nalazi ukazuju da je najsloženije regulatorno okruženje Indonezije, a za njom slede Nikaragva, Ujedinjeni Arapski Emirati, Brazil i Katar. Sa druge strane, utvrđeno je da su Kirasao, Izrael, SAD, El Salvador i Jamajka najmanje složene, budući da pravni okviri svih ovih zemalja deluju podsticajno za strane direktne investicije.
Izveštaj pokazuje stalni rast tereta propisa kojima se uređuju transparentnost i obaveza obelodanjivanja vlasničkih struktura. Među primerima su:
“¢ Registri stvarnih vlasnika (Ultimate Beneficial Owners, UBO) sada su obavezni u 68 odsto svih analiziranih zemalja, u poređenju sa prošlogodišnjih 64 odsto.
“¢ Zajednički standard izveštavanja (Common Reporting Standard, CRS) Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), koji je stupio je na snagu u 2017. i obavezuje države koje su ga prihvatile da međusobno razmenjuju podatke o finansijskim transakcijama, usvojilo je 82 odsto analiziranih zemalja.
“¢ Smernice o poznavanju i praćenju stranke (Know Your Customer, KYC), prema kojima se od kompanija zahteva da analiziraju poslovanje svojih klijenata, u početku su predstavljale samo način za praćenje transakcija u finansijskom sektoru. Međutim, danas 26 odsto analiziranih zemalja zahteva primenu smernica KYC u svim privrednim granama.
U ovom najnovijem izveštaju TMF Group detaljnije se razrađuju nalazi njenog Globalnog indeksa složenosti poslovanja (Global Business Complexity Index) za 2020. godinu u kome su države bile rangirane prema ukupnoj složenosti poslovanja.