Predstavljanje izmena i dopuna Zakona o porezima na imovinu
By AmChamPublished On 03/10/2018
Na početku prezentacije su navedeni osnovni razlozi za izmene i dopune zakona. U novom zakonu vrši se izmena i dopuna pojedinih elemenata od uticaja na osnovicu poreza na imovinu, predmet oporezivanja porezom na prenos apsolutnih prava proširuje se na davanje u zakup vodnog zemljišta radi izgradnje objekta, uvodi se mogućnost dostavljanja poreskih prijava preko javnog beležnika, a takođe se i vrši preciziranje pojedinih odredbi i pravnotehničko usaglašavanje sa propisima donetim nakon poslednjih izmena Zakona.
Ljiljana Petrović, iz Ministarstva finansija, naglasila je da je ideja izmena da se zakon razjasni što je više moguće, u cilju uspostavljanja što transparentnijeg poreskog sistema. Precizirane su nedovoljno jasne odredbe o predmetu oporezivanja, poreskom obvezniku, poreskoj obveznici, nastanku i prestanku poreske obaveze, poreskim oslobođenjima, porezu na nasleđe i poklon, porezu na prenos apsolutnih prava… Najznačanije izmene su u domenu poreske osnovice, gde je dopunjen pojam korisne površine nepokretnosti, dopunjene su i izmenjene grupe u koje se svrstavaju nepokretnosti, a takođe se i uvodi odredba da će samo za nepokretnosti za koje je poreska osnovica knjigovodstvena vrednost, za koje poreska obaveza nastane u toku poreske godine, poresku osnovicu činiti nabavna vrednost (dok za ostale nepokretnosti osnovicu čini vrednost utvrđena prema propisanim elementima).
Drugi deo prezentacije bio je posvećen pitanjima i komentarima članica. Prisutni su mogli da dobiju obrazložene odgovore na svoje nedoumice, ali i da ukažu predstavnicima Ministarstva finansija na praktične probleme sa kojima se susreću u svom poslovanju. Najveću diskusiju su izazvali predlozi za izjednačavanje načina obračuna osnovice za porez na imovinu za mala i srednja preduzeća uz konstataciju da je postojeći sistem diskriminiše mala i srednja preduzeća. Kritikovan je i postojeći sistem zoniranja koji na netransparentan i nepredvidiv način iz godine u godinu uzrokuje izmenu poreske osnovice. Stav pomoćnika ministra bio je da se predložene izmene u ovom Nacrtu fokusiraju na razjašnjenja i smanjenje nekih od problema koji su identifikovani u praksi, a da će veće izmene koje podrazumevaju i ujednačavanje poreske osnovice biti na dnevnom redu početkom naredne godine, kako bi bilo ostavljeno dovoljno vremena za budžetiranje i prilagođavanje istim.
Za kraj, pomoćnik ministra finansija, Dragan Demirović zahvalio se Američkoj privrednoj komori na pruženoj prilici neposrednog dijaloga sa poslovnim sektorom i pozvao kompanije članice da detaljne predloge za izmenu osnovice za porez na imovinu dostave do početka naredne godine.