Održana panel diskusija u organizaciji AmCham Odbora za nepokretnosti
Panel diskusija pod nazivom „Tržište nekretnina u vreme velikih kriza“ organizovana je sa ciljem pružanja uvida u kretanja na tržištu nekretnina, zakup poslovnog prostora, započete investcije i poslovne planove a u svetlu dve aktuelne krize. Sa jedne strane, pandemija COVID-19 duboko je potresla tržište nekretnina, a trenutna dešavanja u Ukrajini i prateći inflatorni efekti čine dugoročne prognoze kretanja ponude i tražnje sve neizvesnijim. Ujedno, destabilizacija tržišta energenata i značajni poremećaji u lancima snabdevanja, višestruko su poskupeli cene materijala za građevinsku industriju, a njihova isporuka je smanjena ili obustavljena.
Vera Nikolić Dimić, izvršna direktorka AmCham Srbija, otvorila je diskusiju ističući da se optimistična predviđanja o izlasku iz krize izazvane COVID pandemijom i oporavku tržišta nekretnina i građevinske industrije nisu ostvarila, već da aktuelna kriza izazvana dešavanjima u Ukrajini otvara nove neizvesnosti i nova pitanja, na koja niko sa sigurnošću ne može dati precizan odgovor.
Jana Jovanović, Senior Research Analyst iz kompanije CBRE, predstavila je analizu domaćeg tržišta nekretnina, poredeći efekte izazvane pandemijom i one izazvane novom krizom. Kada je reč o uticaju nove krize na maloprodajne objekte, suprotno efektima koje je izazvala COVID kriza, ona je istakla da se ne očekuju promene u poslovanju (ograničenja radnog vremena i i smanjen broj posetilaca), kao ni pad kupovne moći, ali da je izvestan usporen rast ekonomije, odlaganja budućih projekata i usporenje na investicionom tržištu. Na tržištu kancelarijskog prostora, ona je dodala da se projekti odvijaju u roku, kao i da postoji porast tražnje usled relokacije kompanija iz Rusije i Ukrajine, kao i da će zakupnine ostati stabilne usled jake potražnje. Na tržištu investicija, zaključila je ona, primetne su velike promene, jer iako je 2021. godina bila rekordna po broju komercijalnih investicija, sada, na početku nove krize, investitori odlažu odluke, a pregovori koji su u početnoj fazi se stopiraju.
Ognjen Kisin, izvršni direktor Konstruktor Grupe, istakao je da je i pre kriza, tržište nekretnina u Srbiji bilo vrlo osetljivo na poremećaje u lancu snabdevanja zbog visoke stope uvoza. Govoreći o krizi izazvanoj pandemijom, on je rekao da je domaće tržište podložno uticaju potresa u bilo kom delu sveta i da je u ovom periodu, cena gradnje porasla za do 25%. On je i prognozirao i da će aktuelna poskupljenja armature, nafte i hemije rezultirati ukupnim poskupljenjem gradnje za do 20% i da je izvesno da se neće vraćati na nivo pre krize.
Katarina Gajić, direktorka projektovanja i izgradnje u kompaniji Delta Real Estate, govorila je o dobroj praksi svoje kompanije u poslovanju za vreme kriza, dodajući da kompanije nikako ne treba da zaustave investicione cikluse, ali da to rade pažljivo i po fazama, kako bi što opreznije savladali situaciju. Govoreći o vrlo aktuelnoj temi rekonstrukcije Sava centra, ona je istakla kako je Delta Real Estate krizu prevazišao brzim reakcijama i unapred avansiranjem materijala.
Nebojša Nešovanović, direktor za savetovanje i procene u regionu Jugoistočne Evrope u kompaniji CBRE, rekao da je izvesno da privredni rast neće biti na nivou planiranog, ali da smo i dalje daleko od krize. Nevezano za situaciju u Rusiji i Ukrajini, rast cena stanova jedna je od glavnih tema u čitavoj Evropi, dodao je on, ali će prava kriza nastupiti kada porastu referentne kamatne stope što će proizvesti novu ekonomsku krizu. Govoreći o nedostatku slobodnog kancelarijskog prostora, prvenstveno u Beogradu i niske stope nepopunjenosti poslovnog prostora što rezultira pritiskom na cene, neophodna je reakcija države, zaključio je on.
Nenad Paunović, direktor jedinice za implementaciju strateških projekata, u timu za IT i preduzetništvo pri Vladi Republike Srbije, naglasio je da je jedan od prioriteta Vlade RS razvijanje poslovnih prostora za moderne industrije i van Beograda. On je dodao da postoji podrška lokalnih samouprava u ovom nastojanju ali i da se ti projekti prate i sa centralnog nivoa kako imaju visok nivo prioriteta.
Diskusiju je moderirala Maja Šahbaz, Associate Partner u odeljenju za pružanje podrške pri poslovnim transakcijama kompanije EY i potpredsednica AmCham Odbora za nepokretnosti.
Za integralni video snimak sa događaja, posetite sledeći link.