Onlajn panel diskusija pod nazivom „Kako da umanjite račun za struju svoje kompanije“ održana je sa ciljem pružanja uvida u to kako kompanije mogu istovremeno da naprave uštedu u potrošnji električne energije i unaprede produktivnost i održivost svog poslovanja. Panelisti su bili saglasni u stavu da kriza u energetskom sektoru izazvana rastom cena struje na globalnom nivou zahteva promenu u načinu odnošenja prema izvorima energije i okretanje ka izgradnji kapaciteta koji električnu energiju proizvode iz obnovljivih izvora.
Profesor dr Goran Švenda sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu otvorio je diskusiju govoreći o brzini energetske tranzicije u Srbiji, rekavši da je pitanje da li Srbija ima dovoljno resursa za ispunjenje zacrtanih ciljeva globalne borbe protiv klimatskih promena (nulta emisija ugljen-dioksida do 2050. godine). Ipak, on je istakao pozitivne praktične primere efikasne energetske tranzicije, kakva je rekonstrukcija starih objekata u Nemačkoj koji su jedan od najvećih izvora gubitaka energije, dodavši da je potreban sistematski napor u ovoj borbi koja počinje na nivou države. Švenda je naglasio da je proces tranzicije ka obnovljivim izvorima energije nimalo jednostavan i da kvalitetna a brza i jeftina rešenja nisu moguća.
Ivan Novaković, direktor kompanije Jim Tim, koja je u nekoliko različitih segmenata uspešno implementirala projekte energetske efikasnosti, istakao je da privrednim subjektima projekti vezani za energetsku tranziciju moraju biti na prvom mestu. On je dodao da suštinski deo problema leži u pogrešnoj percepciji pojedinaca ali i kompanija da je energija nešto što ne košta i taj nedostatak znanja vidi se u primeni jednostavnih i kratkoročnih rešenja. Kao prvi, preventivni korak u pametnijem upravljanju energijom, Novaković je naveo instaliranje sistema pomoću kojih se dobija precizan uvid u potrošnju električne energije, na osnovu kog se mogu praviti dalji planovi.
Aleksandar Savić, direktor Direkcije za poslove sa javnim sektorom i specijalna finansiranja ERSTE Bank, govoreći o implementaciji ESG (Environmental Social Governance) principa na domaće tržište, naglasio je da je ESG postala najkorišćenija reč u bankarstvu što nedvosmisleno svedoči o promeni paradigme u kojoj je ekologija jedna od najvažnijih tema. U kontekstu uticaja energetske tranzicije na finansijsko tržište, on je istakao da privredne subjekte ne treba da iznenadi zainteresovanost banaka za održivost njihovog poslovanja- koliko vode troše, koliko otpada prave i u kojoj meri njihov biznis utiče na emisiju CO2. Kao ključni razlog zašto u Srbiji energetska tranzicija kasni, on je naveo nisku cenu struje, ali kako to više nije slučaj i kako je jasno da se cene struje neće vraćati na one od ranije, potreban je brz odgovor kompanija.
Ksenija Karić, generalna direktorka Schneider Electric Srbija i Crna Gora i predsednica Odobra za energetiku i Neda Lazendić, Country Manager u WV International Serbia i potpredsednica Odbora su u svojstvu moderatorki diskusije zaključile da je jako važno da što pre razvijemo svest da je zelena tranzicija stvar sadašnjosti a ne budućnosti i da je ovo pitanje prioritet za sve nas.
Za integralni video snimak sa događaja posetite sledeći link.