
Principi održivog razvoja bili su utkani u sve segmente poslovanje kompanije Philip Morris International već godinama unazad, i čine srž naše poslovne strategije. Prvi izveštaj o održivom razvoju na globalnom nivou, koji sadrži i detalje o našoj ESG strategiji, kompanija je objavila za 2016. godinu, a od 2019. godine kompanija objavljuje integrisane izveštaje o poslovanju koji obuhvataju sve finansijske i nefinansijske parametre. Sve naše dosadašnje izveštaje i prateća dokumenta možete naći na sledećem linku: Sustainability resources | PMI
U Srbiji, od 2021. godine izveštaji o nefinansijskom poslovanju sastavni su deo godišnjeg izveštaja o poslovanju, i možete ih naći na sledećem linku: Nefinansijski izveštaj – Philip Morris Operations a.d. Niš
Kao deo multinacionalne kompanije koja posluje u preko 180 zemalja, ciljevi koje je kompanija postavila na globalnom nivou ujedno su i ciljevi naše filijale u Srbiji i naša postignuća doprinose njihovom ostvarenju. Naš strateški dokument 2025 Roadmap sadrži ambiciozne ciljeve koje planiramo da postignemo u oblastima gde smatramo da možemo imati najznačajniji uticaj, a neke od ciljeva koji su izlistani u ovom dokumentu naša filijala u Srbiji već je postigla na lokalnom nivou (na primer procenat žena na upravljačkim pozicijama u kompaniji koji je u Srbiji već preko 40%).
Međunarodni sertifikati Top Employer poslednjih osam godina (od 2016. godine) i Equal Salary (od 2019. godine).
47% rukovodećih pozicija u PMI ograncima u Srbiji zauzimaju žene.
Preko USD 22 miliona uloženo u poslednjih 20 godina u projekte podrške zajednici na lokalnom i nacionalnom nivou.
100% električne energije koja se koristi u našoj fabrici dobija se iz obnovljivih izvora energije.
Specifična potrošnja energije svake godine (YoY) smanjuje se za >5%.
Specifična potrošnja vode svake godine (YoY) smanjuje se za 3-5%.
99.97% ukupno tretiranog otpada na godišnjem nivou (98.74% otpada reciklirano + 1.23% otpada tretirano insineracijom).
U 2022. godini naša kompanija prošla je kroz proces sertifikacije za internacionalni standard za odgovorno upravljanje vodom Alliance for Water Stewardship (AWS). AWS predstavlja globalni standard koji je rezultat saradnje između kompanija, nevladinih organizacija i javnog sektora. Svrha standarda je da doprinese održivosti lokalnih vodnih resursa kroz usvajanje i promociju univerzalnog okvira za održivo korišćenje pijaće vode. Ovaj standard usmerava kompanije ka poboljšanju rezultata preduzimanjem konkretnih akcija u saradnji sa lokalnom zajednicom i zainteresovanim stranama, a sve sa ciljem zaštite zajedničkih vodnih resursa. Implementacijom AWS standarda, PMOP radi na tome da ponudi kredibilan, globalno primenljiv okvir za druge velike korisnike vode i zainteresovane strane u našem slivu, u želji da ih podstakne da sagledavaju svoje korišćenje vode, uticaj i zajedničke rizike u vezi sa vodom. Dugoročni cilj je da se udruže snage i postave temelji za saradnju i sinergijsko delovanje ka održivim praksama upravljanja vodom na lokalnoj teritoriji na kojoj svi živimo i poslujemo.
Procenu usaglašenosti sa AWS standardom sprovodi WSAS – Water Stewardship Assurance Services. Početkom novembra meseca 2022. godine WSAS je sproveo proveru usaglašenosti PMOP u Nišu sa AWS standardom, a finalni izveštaj je dostavljen PMOP-u u prvom kvartalu 2023. godine čime je naša kompanija u Srbiji i zvanično sertifikovana.
Kako smo postigli rezultate na zaštiti vode kao resursa?
Proteklih godina, naša fabrika u Nišu koristi u proseku oko 74.000 kubnih metara vode. Naš proizvodni proces se oslanja na korišćenje vode, i zato smatramo da je ovo jedan od važnih resursa koji treba da zaštitimo. Zato smo analizirali naše procese kako bismo prepoznali prilike za ponovno iskorišćenje vode i sproveli razne projekte i inicijative zahvaljujući čemu smo u toku prethodne godine uštedeli šest hiljada kubnih metara vode, a u protekle četiri godine čak preko 25.000 kubnih metara. Nastavićemo da i dalje sprovodimo veliki broj projekata koji imaju za cilj unapređenje procesa iskorišćavanja ovog dragocenog prirodnog resursa.
Međutim, ono po čemu se ovaj standard razlikuje u odnosu na uobičajenu standardizaciju jeste da se on ne odnosi samo na ono što mi kao kompanija radimo, već je podjednako važno i na to kako se angažujemo sa svim zainteresovanim stranama i širom zajednicom. Odlična saradnja koju imamo sa Kancelarijom za lokalni ekonomski razvoj Grada Niša, JKP Naissus-om, JP Srbijavode, Regionalnom Privrednom Komorom Niš, Građevinsko-arhitektonskim fakultetom, kao i udruženjima građana Klaster Zelene Gradnje i Zeleni ključ iz Niša, već je donela značajne pomake u pogledu prepoznatih inicijativa koje smo pokrenuli kao i napora da podignemo svest u lokalnoj zajednici da je neophodno da se svako od nas uključi u brigu o ovom najznačajnijem prirodnom resursu.