Od svog osnivanja 2010. godine, sve do danas, Ceefor se zalaže za očuvanje životne sredine, društvenu odgovornost i savesno korporativno upravljanje. Kako sam naziv firme govori, „Centar za energetsku efikasnost i održivi razvoj“ bavi se implementacijom obnovljivih izvora energije i principima održivog razvoja u Srbiji i zemljama regiona. Sa više od decenije iskustva u sektorima primene energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, a naročito u projektovanju solarnih elektrana, CHP i gasnih elektrana, CEEFOR je „obogatio“ energetski miks Srbije i regiona.
Cilj kompanije jeste da postane značajan činilac u integraciji obnovljivih izvora energije na prostoru čitave nekadašnje Jugoslavije, ali i da doprinese podizanju svesti o važnosti zaštite životne sredine putem svog portala „Energetski portal“ (www.energetskiportal.rs ) kao i ispunjenju ciljeva održivog razvoja, pre svega kroz povećanje energetske efikasnosti.
Uspešno realizovanim poslovima u oblasti energetskih tehnologija, CEEFOR je značajno uticao na smanjenje emisije štetnih materija i gasova, sa više od 350 MW projekata i to: 250 MW solarnih elektrana, 66 MW vetroelektrana, oko 30 MW CHP i gasnih elektrana. Do sada je izgrađeno oko 70 MW solarnih elektrana i 8 MW CHP i gasnih elektrana koje je Ceefor projektovao, čime je kompanija znatno uvećala proizvodnju elekrične energije iz obnovljivih izvora u Srbiji i doprinela smanjenju emisije ugljen-dioksida za ukupno 55.200 tona na godišnjem nivou.
Kompanija danas ima 23 stalno zaposlenih lica, a sa spoljnim saradnicima ukupno oko 30 ljudi i uključuje: elektro i mašinske inženjere, inženjere arhitekture i građevine, inženjere zaštite od požara, inženjere saobraćaja, stručnjake za zaštitu životne sredine, ekonomske i finansijske stručnjake, prevodioce, filologe i novinare, koji su uvek na raspolaganju svojim klijentima. Naša kompanija se zalaže za rodnu ravnopravnost na radnom mestu: od ukupnog broja zaposlenih, više od polovine čine žene, uključujući i generalnog menadžera.
Jedan od najuspešnijih i najupečatljivijih projekata koje je naša firma sprovela je izrada projektno-tehničke dokumentacije za trenutno najveću solarnu elektranu u Srbiji- DeLasol, snage 9,9 MW. Fotonaponska elektrana je pozicionirana u Lapovu, a čitava njena proizvedena električna energija se plasira u distributivnu mrežu.
Očekivana godišnja proizvodnja solarne elektrane iznosi oko 15.000.000 kWh, a period isplativosti investicije se procenjuje na oko 8 i po godina. Smanjenje emisije ugljen-dioksida se procenjuje na oko 11.000 tona godišnje, što bi značilo da do kraja životnog veka (nakon 25 godina) ova solarna elektrana doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida za oko 275 000 tona.
Inženjerski tim firme Ceefor je predložio investitoru izbor fiksnog fotonaponskog sistema imajući u vidu da se takav tip sistema pokazao kao optimalno rešenje sa aspekta proizvodnje, te da odgovara solarnom potencijalu na ovom podneblju. Takođe, ovakav sistem odlikuje jednostavan način korišćenja i održavanja, ali i prihodovanja na osnovu proizvodnje elektrane.
S obzirom na to da je usvojen fiksni položaj fotonaponskih panela, postoji međusobni uticaj senki redova panela. Kako bi se smanjio uticaj senki i time izbegli gubici u proizvodnji elektrane, usvojen je razmak između svih redova panela od 4 m, sa minimalno dozvoljenim uticajem zasenčenja.
Kako je Ceefor predložio, koriste se savremeni fotonaponski paneli maksimalne snage 640 W a ukupan broj panela je 18.160. Snaga invertora je 100 kW, a broj invertora iznosi 100.
Ono što elektranu DeLasol čini jedinstvenom i održivom jeste to što se zemljište ispod same elektrane koristi na najbolji mogući način. Naime, na predlog Ceefora kao konsultantske firme, stado ovaca je pušteno na tzv. „solarni“ pašnjak, čime se, na potpuno prirodan način održavaju zelene površine oko elektrane, što ovu elektranu čini agrosolarnom elektranom. Osim toga, ispašom se smanjuje potreba za korišćenjem kosilica kojima je za rad neophodna električna energija ili gorivo, što dodatno doprinosi smanjenju emisije štetnih gasova u atmosferu.
Pored toga, za izgradnju pomenute solarne elektrane angažovano je lokalno stanovništvo, što je stimulativno uticalo na povećanje zapošljavanja u mestu Lapovo.
Ceefor planira da i u budućnosti nastavi sa ovakvim projektima, i da maksimalno doprinese unapređenju životne sredine kroz proizvodnju „čiste“ energije i smanjenje emisije CO2 i drugih štetnih produkata.